אבטיפוס?

אם אתה יזם עם רעיון למוצר חדש, אתה רוצה לייצר דגם ראשוני ולא יודע היכן להתחיל. המאמר הזה בשבילך.

הגדרה יבשה:

"אב טיפוס הוא דוגמה מוקדמת, דגם או שחרור מוקדם של מוצר, שנוצר כדי לבדוק קונספט או תהליך"

אב טיפוס חשוב מאין כמותו בתהליך הפיתוח. הוא מייצר reference point (נקודת ייחוס) ומעלה את רמת הביטחון והוודאות למצב ביניים כלשהו בתהליך הפיתוח. ממנו ניתן ללמוד על מאפיינים נוספים, שלא נראו קודם לכן, מבחינה פונקציונאלית, הנדסת אנוש, נראות ומאפיינים נוספים. עם קבלת האב טיפוס, אוספים את כל הפידבקים, מבצעים שיפורים ויוצאים לאבטיפוס נוסף. קח חוזר חלילה עד לקבלת תוצאה מיטבית. לעיתים זה נגמר בסבב אחד ולעיתים בכמה סבבים. תלוי במורכבות המוצר ובשלות התכנון והעיצוב הראשוניים. בסופו של דבר, אבטיפוס משפר ומקדם את תהליך הפיתוח באופן האפקטיבי ביותר.

בדומה לרעיון הסטארט אפ הרזה – The Lean Startup הדוגל במודל של בנה-מדוד-למד (build-measure-learn). גם בעולם של אבי טיפוס למוצרים פיזיים, המודל רלוונטי. לבנות את אב הטיפוס, למדוד את המודל מבחינה פונקציונאלית ומול לקוחות הקצה, וללמוד אם לשנות או לשפר את המוצר. לחזור על לולאה זו עד שמגיעים לנקודת האיזון בין רצון הלקוח למוצר. Product – Market Fit

חשוב!!! לפני ייצור אבטיפוס, יש לוודא שתהליך האפיון והפיתוח מוצו לשלב הרלוונטי ויש מטרות מוגדרות.

באיזה שלב כדאי לצאת לאבטיפוס?  
התשובה: מהר ככל האפשר!

כעת, בואו נדבר תכלס!

כל מקרה לגופו. תלוי במאפיינים ומה רוצים להשיג. לעיתים המטרה היא רק לקבל מושג לגבי הצורה ואז כדאי לבחור בטכנולוגיה זולה יחסית של מדפסות חוט פשוטות (FDM). לעיתים רוצים לקבל איכות פני שטח גבוהה יותר או חלקים צבועים ואז כדאי לבנות את החלקים בהדפסת לייזר (SLA). במקרים שצריך חוזק מכני גבוה אפשר לייצר במדפסת SLS או בעיבוד שבבי. סבבים סופיים של אבטיפוס עושים בדרך כלל ע"י יציקת פוליאוריטן דמוי פלסטיק. בשיטה זו ניתן לקבל חלקים חזקים, יציבים, בעלי פני שטח חלקים ועם דיוקים גבוהים.

עוד לא דיברנו על חלקים גמישים ואטמים. גם אותם ניתן לייצר בהדפסות, יציקות או חיתוכים.

לסיכומו של עניין, כאשר עוסקים בפיתוח מוצר, חשוב לבחור את התהליך הנכון לאותה נקודת זמן. כזה שיתן את הודאות המספקת לאותו שלב במחיר הנמוך ביותר. ככל שמתקדמים בפיתוח, יהיה נכון יותר להשקיע בטכנולוגיות יקרות ומדויקות יותר כדי לבחון היבטים עדינים יותר של המוצר.

עוד בבלוג

דילוג לתוכן