מרעיון למוצר – כללים חשובים שצריך להכיר לגבי פיתוח מוצר

אפשר להסתכל על פיתוח מוצר כסוג של אמנות שכן זו מלאכה שדורשת מחשבה, יצירתיות, חדשנות ויצירת עניין בקרב הקהל. אולם בניגוד לאמנות, פיתוח מוצר מתמקד במענה לבעיה אמיתית ובשפה מקצועית – Solving real-world problem

על מנת לבאר את הסוגיה הזו שיכולה להיות הפער הדק בין הצלחה לכישלון (ובין הוצאת כספים לרווח משמעותי), ריכזנו עבורכם כמה כללי אצבע. נקודות להכיר לפני שאתם יוצאים לדרך עם פיתוח מוצר חדש או פיתוח מוצר מבודל.

כלל ראשון – המוצר חייב להיות שימושי

זה אולי נראה מובן מאליו אבל זכרו את כלל האצבע שהמוצר חייב להיות שימושי. כשאנחנו מדברים על "שימושיות" בפיתוח מוצרים אנחנו לא מתמקדים ביריעה צרה אלא במכלול הדרישות של השימוש במוצר. כל המרכיבים והרכיבים צריכים לקיים מטרה וחייב להיות טעם בהכללתם במפרט. מוצרים לא שימושיים לא יוכלו להפוך למבוקשים והמסר ברור.

כדאי להתמקד בתפקוד ופחות בתכונות. מוצרים עמוסים בתכונות ופיצ'רים עלולים להיות מסורבלים ולעורר אנטיגוניזם בקרב צרכני הקצה (לפעמים צריך רק מברג ולא אולר שוויצרי עם 30 אופציות). לעתים קרובות רצוי להיצמד למתודולוגיית KISS שמשמעותה Keep It Simple, Stupid. קרי, ככל שיש למוצר יותר תכונות, כך הוא עלול להפוך לפחות פשוט ואינטואיטיבי.

יזמים מצליחים בעלי ניסיון דבקים בכלל הבא: "אל תפתחו מוצר שיכול לעשות הכל. התמקדו במוצר שיכול לעשות דבר אחד בצורה הטובה ביותר".

כלל שני וחשוב ביותר – האם המוצר פותר בעיה אמיתית?

ככל שפיתוח מוצר חדש יכול להיות קשה, שכנוע אנשים שיש להם בעיה הוא קשה יותר. מוצרים מצליחים הם רק כאלה שפותרים בעיה קיימת וזהו כלל חשוב מאין כמוהו (Solving real-world problem). 

יזמים רבים בטוחים שהמוצר שלהם פותר בעיה, אבל בפועל – ולפעמים לאחר תהליכי פיתוח יקרים וארוכים – הם מגלים שהחזון רחוק מהמציאות. מתברר שהמוצר לא פותר בעיה והוא הופך באחת ממוצר ליצירה. 

כלל "פתרון הבעיה" הוא כלל מהותי ודרמטי. הבעיה חייבת להיות קיימת והצורך בפיתרונה חייב להיות מורגש. מאד קשה לשכנע אנשים שיש להם בעיה שהם לא ידעו שיש להם מאשר להציע פתרון לבעיה שהם מודעים לה. אל תקבלו החלטות רגשיות ואל תנסו למסגר דברים כבעיות למרות שהצרכנים לא רואים אותם כך.

כלל שלישי – הפונקציונאליות חשובה אבל גם האסתטיקה

פיתוח מוצר מהלך על הקו העדין שבין עיצוב ופונקציונליות. מעבר לזה שהמוצר חייב להיות שימושי, אסור להקטין ראש בנושא העיצוב והאסתטיקה. מכירים את הביטוי "אוכלים עם העיניים"? זה נכון גם למוצרים פיזיים ווירטואליים. צרכנים, מטבע הדברים, נמשכים למוצרים שמעוצבים בקפידה ועם קווים אסתטיים נקיים.

המראה והתחושה של המוצר משמעותיים לא פחות מהפונקציונליות. זהו אחד מהמקומות שמביא לידי ביטוי את מומחיותו של המעצב התעשייתי. הדברים בולטים לעין (תרתי משמע) בשווקים תחרותיים ובמהלך ליצירת מוצר מבודל חדש על בסיס שוק קיים. שננו את הכלל הבא: "פשטות היא נכס". מוצרים ראוותניים ימשכו פחות את העין ממוצרים אלגנטיים שמעוצבים בקווים נקיים וברורים.

עוד בבלוג

אבטיפוס?

אם אתה יזם עם רעיון למוצר חדש, אתה רוצה לייצר דגם ראשוני ולא יודע היכן להתחיל. המאמר הזה בשבילך.

קרא עוד
דילוג לתוכן