שאלות ותשובות

השלבים המרכזיים בפיתוח מוצר הם רעיון, בחינת הרעיון, אפיון הרעיון, פיתוח ועיצוב הרעיון, ייצור והשקה. 

הלקוחות (צרכני הקצה) הם תמיד נקודת ההתחלה הטובה ביותר שכן כל מוצר מוצלח מבוסס על פתרון לבעיה (Solving Real-World Problem). בשלב ראשון חשוב לבדוק מה הלקוחות רוצים מהמוצר החדש או המשופר. כלומר, מה חסר להם בפיתרונות שיש בשוק. כך גם יש לשקול את הצעות המכירה הייחודיות של היצרן, ולשרטט סיבות ברורות שיובילו לקוחות דווקא למוצר שלכם. 

השלב הבא הוא הכנת מפרט מוצר שמפרט אילו תכונות חיוביות יהיו למוצר שלכם וכיצד הן יתוגרמו לדרישות ספציפיות. למשל, מוצר שיהיה גם חזק וגם קל-משקל. בשלב התכנון יש להשתמש במפרט שהוגדר בכדי לעצב את המוצר. זכרו שלא רק שהעיצוב צריך לענות על המפרט, אלא שזהו שלב שנכנסים בו כבר שיקולים כמו עלויות רכיבים ועיבוד. 

ככל שתהליך העיצוב מתקדם ייתכן ויהיה ניתן לצאת לשלב מקדים של "טרום-השקה" (ולעתים אף לחזור עליו מספר פעמים). שלב שנועד לבדיקות ראשונות על בסיס ייצור אב טיפוס גולמי בעלויות מינימליות בתקציבים מוגדרים (הקרוי גם MVP). לבסוף, לאחר שהוטמעו ההערות וההארות, וככל שהגעתם להוכחת היתכנות, אפשר להתקדם לשלבי הייצור ההמוני וההשקה.

מוצרים חדשים רבים לא מתוכננים "מדף חלק" אלא מבוססים על מוצרים שקיימים בשוק. פיתוח מוצרים חדשים מסוג זה דורש תהליכים שונים של בידול ולמען האמת רוב המוצרים החדשים הם שיפור של מוצרים קיימים. לעתים קרובות אפשר באמצעות בידול חכם ומדויק לייצר ייחודיות בשוק מוכח ואף להגיע ליתרון תחרותי.

בידול בא לידי ביטוי לא רק בגימור עיצובי (למשל, לוגו או צבעים) ולעתים הוא מבוסס על שינוי מהותי. בידול חכם ואפקטיבי מתגבר על נקודות כאב של הלקוחות שמשתמשים במוצרים הקיימים. רמת הבידול וסוג הבידול משפיעים על תהליכי העבודה ועל ההיתכנות (במילים אחרות: עד כמה הבידול באמת מבדל).

דוגמאות אפשריות לבידול:

  • הוספת "פיצ'ר" למוצר הקיים שנותן ערך מוסף אמיתי למשתמש (שימו לב, חשוב לוודא שהתוספת מתכתבת עם צרכי הלקוח. כלומר, הלקוחות יבינו את הערך המוסף וחשוב מכך, יהיו מוכנים לשלם בעדו).
  • מציאת דרכים לייצר את המוצר בעלויות נמוכות ולספק אותו במחיר מוזל מבלי לפגוע בתכונות הקיימות.
  • שיפור המוצר והפיכתו לעמיד יותר או מושך יותר (למשל, יצירת "גרסת יוקרה" או "גרסת תקציב").
  • עיצוב אריזה באופן שמאפשר להפחית שבר או להשתמש בה למחזור.
  • בידול גרפי המבוסס על לוגו וצבעים.

שיפור מוצרים קיימים נחשב בדרך כלל לקל יותר ומסוכן פחות מאשר פיתוח רעיונות חדשים לחלוטין. זאת משום שיש כבר הבנה לגבי הטכנולוגיות המעורבות וההעדפות של הלקוחות. במרבית המקרים תהליך הפיתוח עשוי להיות מהיר ולדרוש פחות השקעה (וכפועל יוצא מזה ניתן יהיה להשלימו בלוחות זמנים קצרים).

הערכת מחיר לפיתוח מוצר חדש משתנה ממקרה למקרה ולכן חשוב לבצע תהליך מוקדם ומוקפד להערכת ההיתכנות. כלומר, האם המוצר באמת פותר בעיה אמיתית וצפוי – ברמת סבירות גבוהה – להיות רווחי. 

אם התשובה חיובית, הרי שגם הליך פיתוח יקר קרוב לוודאי ישתלם בסוף הדרך. מנגד, אם המוצר לא פותר בעיה אמיתית, אפשר לזהות את זה בטרם עת ולפני הוצאות גבוהות ומיותרות. 

כאשר אתם מקבלים ייעוץ מקצועי והכוונה, ניתן לעבור שלבים מוקדמים רבים בפיתוח מבלי להידרש להוצאות גדולות בתקופת הזמן הראשונה שלפני הוכחת ההיתכנות המסחרית. זאת למשל בזכות שימוש בתוכנות מחשב חכמות, פיתוח MVP (מעין "אב-טיפוס" ראשוני וגולמי), מחקרי שוק בכלים אנליטיים ועוד.

תהליך פיתוח המוצר מגיע לשיאו עם המכירה והשינוע ללקוח. במקרים רבים היצרן לא עושה זאת בעצמו אלא בעזרת פלטפורמות חיצוניות. 

שירותי Fulfillment By Amazon, Amazon FBA, מגלמים את אחד הפתרונות העסקיים החשובים ביותר ליזמים. זהו שירות שמאפשר ליצרנים לשלוח את המוצרים לאמזון שמטפלת מכאן והלאה בכל שרשרת האספקה (אחסנה, שינוע, אריזה וכו'). 

אמזון היא מהערוצים החשובים במכירת מוצרים פיסיים ורבים רואים בה – בצדק – את הערוץ הראשי והמרכזי. בין אם אתם מכוונים למגזר העסקי ובין אם אתם פונים ללקוחות הקצה, אמזון מעמידה לרשותכם מגוון כלים חכמים ואיכותיים. 

אמזון היא מזמן לא רק פלטפורמה למכירה או קנייה. היא מספקת ליזמים שירותים רבים כמו מאגר נתונים לבדיקה וכלים לניתוח שווקים (למשל, מה חשוב ללקוחות הפוטנציאליים, כמה מוצרים הם יקנו בפעם אחת, תחזית מלאי רלבנטית – למשל כתלות בחגים או ימי מסחר מיוחדים, ועוד). יזמים ב-FBA נהנים מכך שאמזון דואגת להם וכל מה שהם צריכים לעשות זה לשלוח את המוצרים למרכזי ההפצה של החברה. 

אחד השלבים החשובים בתהליך הפיתוח של המוצר הוא יצירת MVP שהוא "מוצר מינימלי בר-קיימא" (minimum viable product). זהו מעין אב טיפוס גולמי וראשוני שמיוצר לטובת העברתו לקבוצת לקוחות מצומצמת בשביל לקבל פידבקים, הערות והארות. MVP הוא לא אב טיפוס סופי אך יש בו מספיק תכונות "אמיתיות" שיכולות לאפשר ללקוחות פוטנציאליים להתרשם ממנו ולסייע בליטושו.

חברות רבות זקוקות לשירותי תכנון מכני במיקור חוץ מסיבות שונות (כוח אדם, זמינות, לוחות זמנים, ידע ייחודי, מבנה החברה הספציפי, שלבי הפרויקט הספציפי ועוד). לצד הצורך הנ"ל ישנם לא מעט חששות לגבי תהליך העבודה החיצוני בהיבטים מקצועיים ובהיבטים מקיפים (כמו סודיות). לעתים קרובות יש לחברה גם תהליכי עבודה מסודרים, שיטות עבודה ופרוטוקולים, שחשוב ששירותי מיקור החוץ יתבססו עליהם. 

C-Point מכירה היטב את הניואנסים הללו ומספקת מענה לחברות במיקור חוץ עם הקפדה על זמינות מרבית, תקשורת יעילה מול הגורמים השונים אצל הלקוח, פתרונות יצירתיים, התממשקות עם שיטות העבודה של הלקוח, שקיפות מלאה, עבודה מול צוותי הפיתוח השונים וכו'.

שירותי מיקור חוץ לתכנון מכני מספקים שורה ארוכה של יתרונות לחברות במישורים שונים. לדוגמה, קיצור לוחות זמנים לאור עבודה שאיננה תלויה בלו"ז הצפוף של הארגון, עבודה חוץ-ארגונית שמבוצעת באופן עצמאי וממוקד, ראייה "מבחוץ" וכדומה.

תכנון מכני באמצעות מחשב מאפשר למהנדסים לייצר עצובים למוצרים עתידיים, עם שרטוטים טכניים מפורטים ומדויקים (כולל מודלים דו-ממדיים ותלת ממדיים) וכן מפרטים להנדסה ולייצור. מדובר בשיטה הטובה ביותר להגברת הפרודוקטיביות של המהנדס והגעה לכדי תוצאות משופרות ואיכותיות. כולל תיעוד ויצירת מסד נתונים לייצור.

דילוג לתוכן